Covid-19 / Koronavirüs Test

Erken Tanı Hayat Kurtarır…
Acabalar Sizi Endişelendirmesin…

Covid-19 / Koronavirüs testleri ile ilgili Sağlık Bakanlığımızın yetki kuralları çerçevesinde çözüm ortağımız olan hastane, laboratuvar ve ulusal-uluslararası alanda faaliyet gösteren kaset / kart / rapid test üreticileri ile ihtiyacınıza yönelik test işlemlerinizi tamamlayabiliyoruz.

1. KASET / KART / RAPİD ANTİKOR TESTİ
Parmaktan ya da damardan alınan kan numunesi ile kart teste damlatılarak manuel bir şekilde yapılmakta, 15-20 dakikada Pozitif/Negatif olarak sonuçlanmaktadır.

> Ürünler CE sertifikalı ve T.C. Sağlık Bakanlığı onaylıdır.
> 15-20 Dakikada sonuç verir.
> % 98,9 Doğruluk oranı sağlar.  Parmak ucunuzdan alınan iki damla kan ile COVID-19’a karşı vücutta üretilen IgG ve IgM antikorlarını tespit edebilmektedir.
> Test sonunda aktif hastalık durumu ve geçirilmiş ise bağışıklık durumu tespit edilebilmektedir.

Virüs bulaştıktan sonra, kanda koruyucu antikorların (IgM ve IgG) ortaya çıkıp çıkmadığını göstermektedir. Hızlı tanı testi ile virüs bulaştıktan sonra yaklaşık 5. günde IgM, 14.günde IgG pozitif olarak tespit edilebilmektedir. Aktif hastalık tanısı 5-10 gün sonra, hastalığın geçirilmiş olduğu tanısı 14-20 gün sonra konulabilmektedir.

KASET / KART / RAPİD TEST HANGİ DURUMDA TERCİH EDİLİR: Pozitif vaka ile temas olmaması veya bulaşma durumundan emin olunmadığı durumlarda şüphe ve endişe durumunu gidermek amacıyla; maliyetinin daha düşük olması ve 20 dakikada sonuç vermesi nedeniyle işyerleri gibi çok sayıda kişiyi tarama düşünüldüğünde ön test olarak yapılmasını ve sadece pozitif çıkan vakaların hastaneye sevk edilerek PCR ve Elisa teste yönlendirilmesini tavsiye ediyoruz. Semptom gösteren hastaların hastaneye sevkinden önce diğer viral enfeksiyon hastalıkları ile Covid-19 kaynaklı hastalıkların ayırt edilmesi, erken tanı ve bulaş hızının yavaşlatılması için test büyük önem arz etmektedir

2. PCR TESTİ
Test için öncelikle hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile örnek alınır. Alınan sürüntü örnekleri laboratuvarda (PCR) yöntemi kullanılarak, nükleik asit amplifikasyonu yoluyla Covid-19 virüs RNA’sını tespit edilmesiyle yapılmaktadır.

Sonuç NEGATİF ise, Covid-19 (SARS-CoV-2) virüs materyali tespit edilemedi.
Sonuç POZİTİF ise, Covid-19 (SARS-CoV-2 ) virüs materyali tespit edildi.

Test sonucunun negatif olarak değerlendirilmesi, kişinin Coronavirüs taşımadığı anlamına gelmektedir. Örnekte bulunan RNA miktarı çok önemlidir. Test örneğinin doğru yerden alınması, laboratuvara transfer şekli ve COVID-19 PCR test inhibisyonu gibi teknik olumsuzluklar testin verimliliğini etkilemektedir. Akciğer tomografisi çekilerek teyit edilmesi değerlendirilebilir.

PCR TEST HANGİ DURUMDA TERCİH EDİLİR: Pozitif vaka ile temas olması durumunda Maliyeti daha yüksek olsa da temaslı kişilere uygulanmasını tavsiye ediyoruz.

3. ELİSA (SERUM ELİSA) ANTİKOR TESTİ
Laboratuvarda otonalizörlerde referans yöntemlerle kan numunesinde Covid -19 virüsü Spesifik Igm ve IgG antikorları ölçülmektedir. Laboratuvarın seanslarına göre değişmekle birlikte kan numunesinin verildiği günde sonuçlanmaktadır. Bu test sonucu, kişiye Covid-19 virüsü bulaşarak aktif hastalık durumunu veya virüs hastalanarak iyileşmiş kişilerde IgG antikoru gelişip gelişmediğini göstermektedir.
Covid-19 aktif hastalık tanısı 5-10 gün sonra, hastalığın geçirilmiş olduğu tanısı 14-20 gün sonra konulabilmektedir.

ELİSA TEST HANGİ DURUMDA TERCİH EDİLİR: Pozitif vaka ile temas olması durumunda PCR Testi sonucu negatif olsa dahi temas tarihi değerlendirilerek vakanın elisa test yaptırmasını tavsiye ediyoruz.

Özellikle İçinde bulunduğumuz mevsim geçişi döneminde diğer viral enfeksiyon hastalıkları ile Covid-19 kaynaklı hastalıklarımızın ayırt edilmesi ve erken tanı ve tedavi için test büyük önem arz etmektedir.

*** Test işlemleri Sağlık Bakanlığı yetki kuralları ve diğer mevzuat çerçevesinde yetkili hastane veya kurumlara yönlendirilerek organize edilmektedir.
PCR Test için yetkili hastane ve diğer kurumlara yönlendirme yapılmaktadır. Antikor Testlerinin (Elisa-Kaset/Kart/Rapid Test) bireysel satışı bulunmamakta olup hizmet sunmuş olduğumuz işletmelerde görevlendirdiğimiz işyeri hekimlerimiz ve diğer sağlık personellerince uygulanması amaçlanmaktadır.

Test işlemleriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0232 503 08 58 – 0555 886 06 92
Mail / Web: info@izkaosgb.com – www.izkaosgb.com


Adres : Ataşehir Mahallesi 8001/3 Sokak No:17 Cadde Anadolu Plaza Kat:4 Daire:17 ÇİĞLİ/İZMİR
Tel : +90 232 503 08 58 | +90 555 886 06 92
Whatsapp Destek Hattı: 0 (555) 886 06 92

© 2019 İzka OSGB - İş Sağlığı ve Güvenliği

Bilgi için Tıklayın Arayın